Nový Bor si připomene válečné veterány a Den boje za svobodu a demokracii

08.11.2018
Válečným veteránům bude věnovaná tichá vzpomínka v pátek 9. listopadu na Lesním hřbitově v Novém Boru. Pietní akt u příležitosti světového Dne válečných veteránů proběhne od 8:30 hodin u památníku obětí 1. světové války, následně městská delegace položí květiny také u památníku obětí 2. světové války a u pomníků válečných obětí v Janově a v Arnultovicích.

„Vzpomínku věnujeme žijícím i padlým vojákům, veteránům všech válek světa. Lidem, kteří válku nezpůsobili, ale přesto se jí museli účastnit. Zároveň si připomeneme sto let od ukončení první světové války,“ řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Den válečných veteránů se tradičně slaví 11. listopadu, v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. Postupem času se oslavy konce konfliktu, který si vyžádal miliony obětí a mnoho dalších doživotně poznamenal, přeměnily v připomínku válečných veteránů. Kromě historie má tento den připomínat i současné veterány a také ty, kteří nasazují život za uchování míru a naší svobody. Symbolem Dne válečných veteránů se stal květ vlčího máku, který odkazuje na k bojům na flanderských polích u města Yprés, kde tehdy právě tyto květiny kvetly a kde se poprvé použil bojový plyn. V České republice se připomíná od roku 2001.

O týden později, v pátek 16. listopadu, si Nový Bor připomene hned dva historické milníky českých dějin, jež od sebe dělí půl století – uzavření vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989. Výročí Dne boje studentů za svobodu a demokracii bude věnován již tradiční vzpomínkový akt s položením květin a zapálením svíček od 9:30 hod. pod lípou v parčíku před městským úřadem za účasti žáků a studentů novoborských škol.

17. listopad je Mezinárodním dnem studenstva, který odkazuje na události v protektorátu roku 1939. Rozbuškou k nim se stala pražská demonstrace po pohřbu studenta Jana Opletala 15. listopadu 1939, která přerostla v protiokupační protesty. Opletal podlehl čtyři dny předtím následkům střelného zranění, jež utrpěl během násilného potlačení tiché demonstrace studentů u příležitosti 21. výročí vzniku Československa.

Adolf Hitler poté nařídil uzavření všech českých vysokých škol, k němuž došlo právě 17. listopadu. V zemi proběhlo rozsáhlé zatýkání mezi studenty. Více než tisícovka jich byla převezena do koncentračního tábora Sachsenhausen, z nějž už se někteří nevrátili. V bývalých ruzyňských kasárnách pak Němci popravili devět studentů, kteří podle nich stáli v čele studentských organizací.

Půlstoletí staré události si občané připomněli také 17. listopadu 1989, kdy povolené pietní shromáždění studentů přerostlo v protirežimní demonstraci, jež byla nelítostně potlačena. Akce odstartovala sametovou revoluci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Českolipska